META NË SHKUP: NDRYSHIMI I KUFIJVE NUK MUND TË JETË ZGJIDHJE

Presidenti i Republikës Ilir Meta deklaroi sot në Shkup se nuk mund të jetë zgjidhje rivizatimi i kufijve, sepse kjo çështje është provuar, ka dështuar dhe ka qenë një katastrofë për rajonin. Duke folur para studentëve dhe pedagogëve të universiteteve shqiptare me ftesë të Institutit të Trashëgimisë Shpirtërore dhe Kulturore të Shqiptarëve në Shkup, presidenti Meta mbajti një ligjëratë me temë “Shqiptarët në mijëvjeçarin e ri – sfidat dhe perspektivat” ku dha disa mesazhe. Ndër to, Kreu i Shtetit theksoi se e vetmja ...

Dielli News

Lajme

​KRERËT SHTETËRORË BËJNË HOMAZHE NË KOMPLEKSIN MEMORIAL NË REÇAKUT

Presidentja e Kosovës Vjosa Osmani, së bashku me kryeministrin Albin Kurti dhe kryeparlamentarin Glauk Konjufca kanë bërë sot homazhe në kompleksin memorial në ...
Read more Komentet te ​KRERËT SHTETËRORË BËJNË HOMAZHE NË KOMPLEKSIN MEMORIAL NË REÇAKUT Janë të Mbyllura
Lajme Shqipëri

KU ISHTE EPIQENDRA E TËRMETIT 4.8 SHKALLËSH QË SAPO GODITI SHQIPËRINË?

Një tërmet është regjistruar para pak minutash në Shqipëri. Lëkundjet ishin me magnitudë 4,8 dhe epiqendra e tërmetit ishte 12 km nga qyteti ...
Read more Komentet te KU ISHTE EPIQENDRA E TËRMETIT 4.8 SHKALLËSH QË SAPO GODITI SHQIPËRINË? Janë të Mbyllura
Lajme

GODITET NJË KËMBËSORE NË ARLLAT TË DRENASIT

( E plotësuar ) Policia e Kosovës ka konfirmuar se një këmbësore është goditur sonte nga një veturë në fshatin Arllat të Drenasit. Zëdhënësi ...
Read more Komentet te GODITET NJË KËMBËSORE NË ARLLAT TË DRENASIT Janë të Mbyllura
Lajme

PARASHIKIMI I MOTIT PËR KËTË FUNDJAVË

Në fundjavë vranësira kalimtare dhe kthjellime ditën e diel, me mundësi për mjegull përgjatë ultësirave.  Orëve të mëngjesit ngrica. Sipas Prishtina Weather mot ...
Read more Komentet te PARASHIKIMI I MOTIT PËR KËTË FUNDJAVË Janë të Mbyllura
Lajme

KURTI PUBLIKON LETRËN E BLINKENIT: IA VLEN TË RILEXOHET

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, e ka publikuar letrën që e ka pranuar nga Sekretari Amerikan i Shtetit, Anthony Blinken.   Kurti ka ...
Read more Komentet te KURTI PUBLIKON LETRËN E BLINKENIT: IA VLEN TË RILEXOHET Janë të Mbyllura
Lajme

MUSTAFA: VOTIMI I SERBËVE NË ZYRËN NDËRLIDHËSE E LEJON REFERENDUMIN

Ish-lideri i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Isa Mustafa tha se propozimi i kryeministrit Kurti që serbët të votojnë në Zyrën Ndërldhjëse dhe përmes ...
Read more Komentet te MUSTAFA: VOTIMI I SERBËVE NË ZYRËN NDËRLIDHËSE E LEJON REFERENDUMIN Janë të Mbyllura
Lajme

ZYRTARJA SHTATZËNË MBETET E BLLOKUAR PËR GATI NJË ORË ASHENSORIN E GJYKATËS SË APELIT

Një zyrtare shtatzënë ka mbetur e bllokuar për 45 minuta në ashensorin e Gjykatës së Apelit. Lajmin e ka konfirmuar për Express, zëdhënësi ...
Read more Komentet te ZYRTARJA SHTATZËNË MBETET E BLLOKUAR PËR GATI NJË ORË ASHENSORIN E GJYKATËS SË APELIT Janë të Mbyllura
Lajme

DASH MBËSHTET DEKLARATËN E QUINT-IT PËR REFERENDUMIN E SERBISË NË KOSOVË

Departamenti Amerikan i Shtetit po përkrahë deklaratën e përbashkët të vendeve të QUINT-it të lëshuar sot në lidhje me organizimin e referendumin për ...
Read more Komentet te DASH MBËSHTET DEKLARATËN E QUINT-IT PËR REFERENDUMIN E SERBISË NË KOSOVË Janë të Mbyllura
Lajme

A MUND TË KETË TENTATIVË PËR RRËZIMIN E QEVERISË NË SEANCËN E NESËRME TË KUVENDIT?

  Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti ka thirrur Kuvendin e Kosovës në një seancë të jashtëzakonshme, e cila do të mbahet nesër. E ...
Read more Komentet te A MUND TË KETË TENTATIVË PËR RRËZIMIN E QEVERISË NË SEANCËN E NESËRME TË KUVENDIT? Janë të Mbyllura
Lajme

KRERËT E SHTETIT: MBAJTJA E REFERENDUMIT SERB ËSHTË SHKELJE E KUSHTETUTËS

Deklaratë e Përbashkët e Institucioneve të Republikës së Kosovës, pas takimit me ambasadorët e QUINT-it dhe përfaqësuesin e BE-së   Presidentja Vjosa Osmani, ...
Read more Komentet te KRERËT E SHTETIT: MBAJTJA E REFERENDUMIT SERB ËSHTË SHKELJE E KUSHTETUTËS Janë të Mbyllura
Lajme

KRASNIQI: MBAJTJA E REFERENDUMIT TË SERBISË NË KOSOVË ËSHTË ANTIKUSHTETUESE

Kryetari i PDK-së, Memli Krasniqi, thotë se mbajtja e referendumit të Serbisë në Kosovë është antikushtetuese. Krasniqi në një përgjigje me shkrim për ...
Read more Komentet te KRASNIQI: MBAJTJA E REFERENDUMIT TË SERBISË NË KOSOVË ËSHTË ANTIKUSHTETUESE Janë të Mbyllura
Lajme

BLINKEN SHPRESON NË RIKTHIM TË MOMENTUMIT PËR DIALOGUN KOSOVË-SERBI

Në një letër të Sekretarit Amerikan të Shtetit për kryeministrin, Albin Kurti theksohet, se mungesa e zgjidhjes në marrëdhëniet Kosovë-Serbi mbetet pengesë për ...
Read more Komentet te BLINKEN SHPRESON NË RIKTHIM TË MOMENTUMIT PËR DIALOGUN KOSOVË-SERBI Janë të Mbyllura
Lajme

QEVERIA REAGON PAS KËRKESËS SË QUINT-IT PËR REFERENDUMIN SERB

Zëvendësministri i Ministrisë së Punëve të Jashtme, Kreshnik Ahmeti, reagoi pas kërkesës së ndërkombëtarëve që t’u lejohet serbëve të votojnë në Kosovë për ...
Read more Komentet te QEVERIA REAGON PAS KËRKESËS SË QUINT-IT PËR REFERENDUMIN SERB Janë të Mbyllura
Lajme

SHESHI I MITROVICËS SË VERIUT ‘BLLOKOHET’ NGA FLAMURI SERB, 300 METRA I GJATË (VIDEO)

Një flamur gjigant i Serbisë është shfaqur sonte nga banorët serb në Mitrovicën e Veriut.   Në prag të Vitit të Ri ortodoks, ...
Read more Komentet te SHESHI I MITROVICËS SË VERIUT ‘BLLOKOHET’ NGA FLAMURI SERB, 300 METRA I GJATË (VIDEO) Janë të Mbyllura
Lajme

HAJNAT HYJNË NË NJË SHTËPI NË ÇAGLLAVICË

Dy hajdutë kanë hyrë sonte në një shtëpi në fshatin Çagllavicë të Graçanicës. Pronarët e shtëpisë në fjalë i kanë dërguar Klan Kosovës ...
Read more Komentet te HAJNAT HYJNË NË NJË SHTËPI NË ÇAGLLAVICË Janë të Mbyllura
ShowBiz

E GODET ME SHUPLAKË DHE LË STUDION, SITUATË E PAZAKONTË NË “PËRPUTHEN” (VIDEO)

Ndërkohë, Ana me Erionin e anuluan takimin katër minutësh sepse Erioni shkoi pas Mikelës me kërkesën e Anës e cila i tha të ...
Read more Komentet te E GODET ME SHUPLAKË DHE LË STUDION, SITUATË E PAZAKONTË NË “PËRPUTHEN” (VIDEO) Janë të Mbyllura
Lajme

BLINKEN-KURTI: SHBA PRET BASHKËPUNIM PËR MARRËVESHJEN E VONUAR KOSOVË-SERBI

Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti ka pranuar letër nga Sekretari i shtetit i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Antony J.Blinken.   ...
Read more Komentet te BLINKEN-KURTI: SHBA PRET BASHKËPUNIM PËR MARRËVESHJEN E VONUAR KOSOVË-SERBI Janë të Mbyllura
Rajoni dhe Bota

META NË SHKUP: NDRYSHIMI I KUFIJVE NUK MUND TË JETË ZGJIDHJE

Presidenti i Republikës Ilir Meta deklaroi sot në Shkup se nuk mund të jetë zgjidhje rivizatimi i kufijve, sepse kjo çështje është provuar, ...
Read more Komentet te META NË SHKUP: NDRYSHIMI I KUFIJVE NUK MUND TË JETË ZGJIDHJE Janë të Mbyllura
Lajme

ZËDHËNËSI I SPECIALES: VESELI U TRANSFERUA NË HAGË PAS VIZITËS NË KOSOVË MË 11 JANAR

Zëdhënësi i Dhomave të Specializuara të Kosovës (DhSK) në Hagë, Michael Doyle, përmes platformës online “Zoom”, ka thënë se pas vizitës në Kosovë, ...
Read more Komentet te ZËDHËNËSI I SPECIALES: VESELI U TRANSFERUA NË HAGË PAS VIZITËS NË KOSOVË MË 11 JANAR Janë të Mbyllura
Lajme

MEHMET KRAJA RIZGJIDHET KRYETAR I AKADEMISË SË SHKENCAVE

Shkrimtari Mehmet Kraja e ka fituar edhe një mandat në krye të Akademisë së Shkencave dhe të Arteve të Kosovës. Atij iu ribesua ...
Read more Komentet te MEHMET KRAJA RIZGJIDHET KRYETAR I AKADEMISË SË SHKENCAVE Janë të Mbyllura