​Rasti i parë i kërpudhave të verdha te njerëzit u zbulua në Indi

Kërpudhat e verdha janë zbuluar te një pacient me COVID-19 në Indi dhe mjekët besojnë se ky është rasti i parë i regjistruar në trupin e njeriut, pasi deri më tani kërpudha të tilla janë parë vetëm në zvarranikët.

Kërpudhat e verdha u shfaqën pas atyre të zeza dhe të bardha, gjë që shkaktoi pasoja të rënda për pacientët me koronavirus ose ata që janë shëruar nga virusi korona, raportoi sot gazeta “Sun”.

Kërpudha e verdhë te një pacient me COVID u zbulua në një spital në rrethin Gaziabad, në shtetin e Uttar Pradesh afër Nju Delhit.

Dr. BP Tjagi, një otorinolaringolog, tha se një burrë (45) ishte infektuar me kërpudha të zeza, të bardha dhe të verdha.

“Deri më tani, kryesisht kemi gjetur kërpudha të verdha te zvarranikët. Kjo është hera e parë që ato zbulohen te njerëzit “, tha Tjagi për agjencinë lokale të lajmeve ANI.

Infeksionet e kërpudhave bardh e zi, të njohura si mukromikoza, shkaktohen nga mukromicitet që jetojnë në fruta dhe perime të kalbura, bukë, sipërfaqe të tokës dhe bimë.

Nuk është e qartë se si kërpudhat e verdha i përkasin mukromikozës, pasi ato sillen pak më ndryshe. Simptomat fillojnë nga brenda dhe fshihen, gjë që mund të çojë në një diagnozë të vonë, shton Tjagi.

Fillon me letargji dhe oreks të zvogëluar, i cili tashmë prek pacientët me koronavirus dhe rezulton në humbje peshe.

Në fazat e fundit të infeksionit, kërpudhat e verdha mund të shkaktojnë ënjtje të syve për shkak të kequshqyerjes dhe dështimit të organeve.

Pacienti në Indi gjithashtu kishte gjakderdhje nga hunda dhe urinim i pakontrolluar, tha djali i tij për agjencisë ANI, dhe sytë e tij ishin të fryrë dhe të mbyllur.

Kërpudhat e verdha mund të shërohen, por trajtimi zgjat më shumë se infeksionet e tjera kërpudhore./KP