AEROPORTI I KABULIT RIHAPET NJË DITË PAS SKENAVE KAOTIKE

Fluturimet ushtarake që evakuojnë diplomatët dhe civilët kanë rifilluar në aeroportin ndërkombëtar të Kabulit – vetëm një ditë pas skenave kaotike në këtë aeroport.

Të hënën, dhjetëra mijëra afganë u fotografuan duke u përpjekur të iknin, duke u kapur dëshpërimisht pas aeroplanëve që fluturonin. Pesë persona thuhet se u vranë, megjithëse është e paqartë nëse ata u qëlluan ose u shtypën nga turma gjatë rrëmujës.

Sot, megjithatë, zyrtarët thonë se është një skenë shumë më e qetë.

“Shumë njerëz që ishin këtu dje kanë shkuar në shtëpi”, tha një zyrtar i huaj i sigurisë për Reuters.

Sidoqoftë, Reuters citon dëshmitarë që thonë se të shtëna të herëpashershme ende mund të dëgjohen nga drejtimi i aeroportit. Fluturimet u pezulluan për pjesën më të madhe të së hënës.

Aeroporti është aktualisht pika e vetme e daljes e hapur për shtetasit e huaj nga Afganistani./KP