ALOE VERA NË KUJDESIN PËR LËKURËN DHE FLOKËT (VIDEO)

Aloe vera është një bimë dhe një emër i njohur kur bëhet fjalë për kujdesin e lëkurës dhe flokëve dhe është përdorur për këtë qëllim me shekuj. Dermatologë të shumtë besojnë se ka një efekt jashtëzakonisht të mirë në shëndetin e njeriut.

Bima e përmendur mund të qetësojë lëkurën e inflamuar dhe për këtë arsye shpesh përdoret për të trajtuar djegiet nga dielli. Gjethet e aloe vera janë të pasura me ujë, veçanërisht në shtresën e brendshme dhe për këtë arsye kanë veti hidratuese. Sheqernat, të njohur edhe si mukopolisaharide, ndihmojnë në mbajtjen e lagështirës në lëkurë.

Është një antiseptik natyral që do të thotë se ndalon ose ngadalëson rritjen e mikroorganizmave dhe ndihmon në parandalimin e infeksioneve. Përdoret në kafshimet e insekteve për të zvogëluar ënjtjen, kruajtjen dhe dhimbjen. Përmban substancën glukomanan, e cila mund të ndihmojë në shërimin e plagëve dhe djegieve, duke rritur prodhimin e kolagjenit.

E pasur me vitamina C dhe E dhe është efektive në trajtimin e akneve. Është një burim natyral i acidit salicilik dhe parandalon shfaqjen e pikave të zeza. Hulumtimet kanë treguar se aloe vera në kombinim me tretinoinë është jashtëzakonisht efektive në qetësimin e lezioneve të shkaktuara nga aknet. Heq skuqjen në fytyrë dhe i jep shkëlqim lëkurës.

Aloe vera zbut lëkurën e irrituar nga zbokthi, heq qelizat e vdekura të lëkurës dhe kështu ndalon kruajtjen e pakëndshme. Përbërësit aktivë të aloe vera kontribuojnë në rinovimin e qelizave, të cilat ushqejnë dhe forcojnë fijet e flokëve.

Vitamina B12 dhe acidi folik ndodhen në shamponin aloe vera. Të dy këta përbërës parandalojnë humbjen e flokëve. Heq dhjamin shtesë dhe mbetjet nga produktet e tjera të flokëve. /Telegrafi/

The post ALOE VERA NË KUJDESIN PËR LËKURËN DHE FLOKËT (VIDEO) appeared first on Dielli News.

The post ALOE VERA NË KUJDESIN PËR LËKURËN DHE FLOKËT (VIDEO) appeared first on Dielli News.

The post ALOE VERA NË KUJDESIN PËR LËKURËN DHE FLOKËT (VIDEO) appeared first on Dielli News.

The post ALOE VERA NË KUJDESIN PËR LËKURËN DHE FLOKËT (VIDEO) appeared first on Dielli News.

The post ALOE VERA NË KUJDESIN PËR LËKURËN DHE FLOKËT (VIDEO) appeared first on Dielli News.

The post ALOE VERA NË KUJDESIN PËR LËKURËN DHE FLOKËT (VIDEO) appeared first on Dielli News.

The post ALOE VERA NË KUJDESIN PËR LËKURËN DHE FLOKËT (VIDEO) appeared first on Dielli News.

The post ALOE VERA NË KUJDESIN PËR LËKURËN DHE FLOKËT (VIDEO) appeared first on Dielli News.

The post ALOE VERA NË KUJDESIN PËR LËKURËN DHE FLOKËT (VIDEO) appeared first on Dielli News.