AMBASADA E SHBA-SË NË KOSOVË PËRSHËNDET PROCESIN ZGJEDHOR: KJO ËSHTË TJETËR FITORE E DEMOKRACISË

Ushtruesi i detyrës së ambasadorit të SHBA-së në Kosovë, Nicholas J. Giacobbe, ka përshëndetur mbarëvajtjen e zgjedhjeve lokale të 17 tetorit.

Në një shkrim në Twitter, Giacobbe ka thënë se kosovarët kanë dëshmuar pjekuri në këto zgjedhje duke e quajur “fitore tjetër e demokracisë”.

“Është inkurajuese të shohesh shqiptarët e Kosovës teksa votojnë dhe përmes kutive të votimit dëmostrojnë fitore tjetër të demokracisë. Ne duhet të qëndrojmë vigjilentë përballë pandemisë: të respektojmë masat qeveritare dhe të festojmë me familjen në shtëpi. #BëniPjesën tuaj #DemokracinëDërguesit”, ka shkruar Giacobbe.

Ndërkaq, në orën 19:00 janë mbyllur qendrat e votimit në të gjithë Kosovën.

Në zgjedhjet lokale të 17 tetorit kanë votuar 43 për qind të qytetarëve me të drejtë vote, një dalje e ngjashme krahasuar me zgjedhjet e vitit 2017, kur kishin dalë 43.5 për qind e elektoratit.

Sipas të dhënave të publikuara në ueb-faqen e Komisionit Qendror të Zgjedhjeve, nga 96 për qind e të dhënave të përpunuara, del se 42.85 për qind e qytetarëve kanë ushtruar të drejtën e tyre të votës.

KQZ-ja thotë se mbi 776 mijë qytetarë votuan për të zgjedhur kryetarët e rinj dhe asambletë komunale në 38 komunat e Kosovës./Telegrafi.