BALENA GËLLTIT ZHYTËSIN, PASTAJ E HODHI JASHTË

Një gjahtar amerikan i karavidheve u përpi nga një balenë kurrizore ndërsa po zhytej, por ajo shpejt e hodhi atë nga goja, duke e lënë pothuajse të padëmtuar.

Michael Packard kaloi 30-40 sekonda në gojën e një gjigandi detar pranë brigjeve të shtetit të Massachusetts, shkruan BBC.

Mbi të gjitha, Packard pësoi vetëm një dëmtim në gju, i cili dyshohet se është zhvendosur.

Gjuetari i karavidheve tha për mediat se ai ndjeu “një goditje dhe gjithçka u errësua”, pasi ai ra nga anija e tij në ujë.

Ai mendoi se ishte sulmuar nga një prej peshkaqenëve të mëdhenj që notonin në zonë, por më pas ai u ndie përreth tij dhe e kuptoi që kafsha nuk kishte dhëmbë.

“Pastaj kuptova,” Zot, unë jam në gojën e balenës dhe ai po përpiqet të më gëlltisë “. Kaq, do të vdes ”.

Packard thotë se ai nënkuptonte gruan dhe dy djemtë e tij, moshat 12 dhe 15 vjeç.

“Pastaj ai papritmas doli në sipërfaqe dhe sapo filloi të tundte kokën. Unë u hodha në ajër dhe u ul në ujë. Unë isha i lirë dhe thjesht fluturoja ashtu. Nuk mund ta besoja … Unë jam gjallë për të treguar një histori, “tha ai.

Një anëtar tjetër i ekuipazhit në anije, i cili po shikonte me dëshpërim ujin duke kërkuar shenja se Packard ishte gjallë, e tërhoqi atë në anije.

Zjarrfikësit në Provincetown konfirmuan për CBS se ata morën një thirrje për ndihmë për një gjahtar të plagosur të karavidheve në plazhin e qytetit.

Gazetarët intervistuan Packard pasi ai u lirua nga Spitali Cape Cod.

Pavarësisht lutjeve të gruas së tij, Packard, 56-vjeç, nuk ka ndërmend të largohet nga karriera e tij 40-vjeçare.

Balenat kurrizore mund të rriten në një gjatësi prej 15 metrash dhe peshojnë rreth 36 ton.

Ato ushqehen duke hapur gojën gjerë për të gëlltitur sa më shumë pre, zakonisht peshq.

Shkencëtarët besojnë se ajo që i ndodhi Packard ishte një rastësi dhe një ekspert i tha Cape Code Times se është praktikisht e padëgjuar që një balenë të gëlltisë një njeri./KP