ÇFARË NDODH NË TRUP NËSE HIQNI DORË NGA SHEQERI PËR VETËM 14 DITË

Shumica e ushqimeve tona të preferuara përmbajnë sheqer, i cili pas konsumimit dekompozohet në fruktozë dhe glukozë.

 

Glukoza është një burim i pazëvendësueshëm energjie, i nevojshëm për funksionimin e shkëlqyer të trurit dhe organeve të tjera vitale. Nëse eliminohet plotësisht nga dieta, shfaqen menjëherë përgjumja, lodhja dhe nervozizmi.

Nëse konsumoni rregullisht sasi të mëdha sheqeri, rrezikoni nga të gjitha llojet e sëmundjeve – nga aknet deri te diabeti. Përveç kësaj, një linjë e mirë e adhuruesve të sheqerit mund të rrezikohet.

Nutricionistët këshillojnë që të merrni glukozë jo nga ushqimet që përmbajnë sheqer të bardhë të rafinuar, por nga frutat, arrat ose mjalti.

Kur heqim sheqerin nga menyja jonë, trupi ynë lëshon kalori shtesë. Gjithashtu na bën të mos ndjejmë uri të vazhdueshme dhe të fillojmë të humbim peshë.

Sipas statistikave, çdo person konsumon mesatarisht më shumë se njëzet lugë sheqer në ditë – ose mbi 400 kalori shtesë! Përveç kësaj, varësia nga ëmbëlsirat është drejtpërdrejt proporcionale me konsumin e saj – sa më shumë të hani, aq më shumë dëshironi. Kjo është arsyeja pse është e rëndësishme të duroni të paktën dy javë pa sheqer dhe do të vini re se jeni bërë më të dobët dhe se nuk zgjoheni më me mendimin për të ngrënë diçka të shijshme, por të pashëndetshme.

Pasi të hiqni sheqerin nga dieta juaj, lëkura juaj do të shkëlqejë. Dermatologët pohojnë se konsumimi i rregullt i sheqerit, i cili është një helm për lëkurën, rrit mundësinë e plakjes së parakohshme, rrudhave dhe akneve. Arsyeja për këtë është se sheqeri ndërhyn në prodhimin natyral të kolagjenit, i cili punon për ta bërë lëkurën tonë të duket e freskët dhe elastike.