DIGJEN 50 HEKTARË TË BJESHKËVE TË NEMUNA, NUK DIHET SHKAKTARI

50 hektarë janë përfshirë nga zjarri që nga dita e djeshme të një pjese të parkut nacional “Bjeshkët e Nemuna”. Ende nuk dihet se cili ka qenë shkaktari i përhapjes së madhe të zjarrit në fshatin Shtupeq i Madh në Rugovë, mirëpo kjo zonë sot është lokalizuar. Përveç njësiteve të FSK-së, zjarrfikësve, pjesëtarëve të parkut dhe Policisë së Kosovës, gjatë ditës së djeshme është kërkuar edhe ndihma e KFOR-it.

Kështu ka bërë të ditur për KosovaPress, zëdhënësi për marrëdhënie ndërkombëtare dhe publikun në Agjencinë e Menaxhimit Emergjent, Nehat Koqinaj. Ai thotë se si shkak i temperatura të larta është përkeqësuar gjendje.

Koqinaj: Situata ditëve të fundit është përkeqësuar
(Video)
“Situata ditëve të fundit është përkeqësuar shkaku i rritjes së temperaturave. Ku si pasojë dje prej mesditës në parkun nacional ‘Bjeshkët e Nemuna’, ka shpërthyer një zjarr i përmasave të konsiderueshme dhe ka lënë pasoja, e vazhdon të lë pasoja në sipërfaqen e parkut nacional “Bjeshkët e Nemuna, konkretisht në zonën e fshatit Shtupeq”, tregon ai.

Pas përfshirjes së zjarrit, ai tregon se janë aktivizuar të gjitha njësitë e Pejës, njësitë e FSK-së, Policisë së Kosovës dhe pjesëtarëve të parkut. Megjithatë, janë vënë në dispozicion edhe helikopterët e KFOR-it.

Koqinaj: Ka intervenuar edhe KFOR-i për të parandaluar përhapjen e zjarrit
(Video)

“Përmes Qendrës Operative të Ministrisë së Punëve të Brendshme në Qendrën e Situatave të Këshillit të Sigurisë së Kosovës, është kërkuar ndihma nga KFOR-i. Dhe ajo ndihmë është ofruar me helikopterë, sepse terreni i goditur nga zjarri në parkun kombëtar ‘Bjeshkët e Nemuna”’, është jashtëzakonisht i papërshtatshëm në sipërfaqet e thepisura. Njësitë e kanë bërë të pamundurën reagimin me kapacitetin tokësor”, shton Koqinaj.

Koqinaj tregon për KosovaPress se sa është sipërfaqja e cila është përfshirë nga zjarri.

Koqinaj: 50 hektarë janë të goditura
(Video)

“Njoftimi i fundit nga ekipi menaxhues në terren është se zjarri ka pushuar në kuptimin e shpërthimit të hapur. Por rreziku paraqitet patjetër si i tillë, sepse zjarret në male apo pyje janë tinëzare dhe dinë të heshtën për një periudhë derisa nuk riaktivizohen sërish[…]U raportua se sipërfaqja e goditur është 10 hektarë, ndërsa në orën e mbrëmshme kemi ardhur në përfundim se përafërsisht janë 50 hektarë të goditura”, shprehet ai.

Ende nuk dihet se çfarë e ka shkaktuar përhapjen e zjarrit në këtë zonë. Megjithatë, Koqinaj shton se gjatë kësaj vere ka pasur edhe zjarre të tjera, por të menaxhuara lehtë me kapacitetet lokale.

Koqinaj: Nuk dihet shkaktari i shkaktimit të këtij zjarri
(Video) 

“Ne ende nuk e kemi informacionin se ku ka qenë shkaktari dhe kush e ka nis atë zjarr, apo kush e ka nis. Hetimet do të bëjnë vlerësimin dhe do të dalë me konstatim se nga ku është nis dhe ku ka qenë vatra iniciuesi i zjarrit”, përfundon Koqinaj për KosovaPress.

Ai u ka bërë thirrje qytetarëve që të kenë kujdes pas shëtitjeve apo piknikëve në hapësira të hapura, duke mos lënë zjarre të ndezura.

Kujtojmë se si shkak i temperaturave të larta, është raportuar për zjarre edhe në Turqi e Shqipëri. Madje, numri i të vdekurve në Turqi si pasojë e zjarreve pyjore ka shkuar në gjashtë. /KP