KEK BAKLLAVA ME SHURUP MJALTI DHE ARRA, SHIJE MAHNITËSE

Përgatitja e bakllavasë është një proçes shumë i dashur dhe i komplikuar njëkohësisht në përgatitje për çdo amvisë.

 

Shija dhe ëmbëlsia e mrekullueshme e saj janë gjithnjë të kërkuara në tryezën e familjes.

Në këtë recetë AgroWeb.org ju tregon një mënyrë shumë të lehtë se si të provoni shijen e veçantë të bakllavasë në një recetë keku.

E kemi quajtur keku “bakllava” për nga afërsia që kanë në shije dhe përbërës këto dy ëmbëlsira.

Më poshtë gjeni hap pas hapi mënyrën e saktë të përgatitjes së këtij keku.

Përbërësit

Për brumin

85 gr gjalpi shkrirë pa kripë

175 ml qumësht

11 gr maja buke

150 gr sheqer

3 vezë të mëdhaja

2 lugë çaji ekstrakt vanilje

585 gr miell

1 lugë çaji kripë

Për mbushjen

135 gr sheqer

2 lugë çaji kanellë

250 gr arra

lëkura e grirë e një limoni ose portokalli

75 gr gjalp i shkrirë pa kripë

Për shurupin e mjaltit

250 gr mjalt

175 ml ujë

Përgatitja

Për të realizuar  këtë recetë AgroWeb.org ju këshillon të filloni me përgatitjen e brumit.

Në një enë hidhni gjalpin e shkrirë dhe të ftohur paraprakisht, qumështin, majanë, sheqerin, vezët dhe ekstraktin e vaniljes dhe përziejini me një mikser.

Miksojini mirë këta përbërës derisa të shikoni që janë lidhur të gjithë me njëri tjetrin dhe janë zbutur.

Ndërkohë shtoni edhe miellin, pak kripë dhe përzjejini me mikser për 5-7 minuta.

Pasi brumi të jetë lidhur, hidheni në një enë dhe mbulojeni me qese plastike.

Lëreni të pushojë në një vend të ngrohtë për 1-2 orë derisa të fryhet plotësisht.

Për mbushjen

Ndërkohë vazhdoni të përgatisni mbushjen e kekut.

Në një mikser hidhni arrat, pak kripë, lëkurën e grirë të një limoni apo portokalli apo ndonjë ekstrakt tjetër që ju dëshironi.

Miksojini derisa të gjithë përbërësit të jenë tërësisht të shkrifët.

Përgatisni tavën në të cilën do t’a piqni kekun.

Zgjidhni tavat normale, rrumbullake me vrimë në mes në të cilin piqni ëmbëlsirat zakonisht.

Lyjeni me pak gjalp dhe spërkateni me pak miell paraprakisht në mënyrë që brumi të mos ngjisë.

Nxirrni brumin nga frigoriferi dhe hapni një petë të madhe katrore deri në 60 cm.

Ndërkohë merni arrat e bluara hidhini sheqer dhe kanellë  dhe shtrojini në të gjithë petën në mënyrë të barabartë.

Lini veçmas vetëm dy luge nga kjo përbërje për t’ja hedhur kekut në fund.

Sigurohuni të lini të lira vetëm një anë të petës për të realizuar më pas mbylljen.

Merni petën dhe rrotullojeni me duar derisa të formoni një tub të gjatë prej brumi.

Në anë lageni pak me ujë dhe ngjiteni mirë me gishta për t’a mbyllur sa më mirë.

Me një thikë të mprehtë priteni përgjysmë brumin në mënyrë të barabartë përsëgjati.

Rrotullojini të dy shiritët me njëri tjetrin që të formojnë një formë spiraleje.

Vendoseni këtë spirale brumi tek tava e zakonshme rrumbullake e kekut në mënyrë që të marrë formën e saj rrethore.

Shtojini sipër edhe dy lugët me arra dhe kanellë që latë mënjanë më parë dhe futeni në furrë.

Ndizeni furrën në temperaturën 180 gradë dhe lëreni kekun të piqet për 30 – 40 minuta.

Kontrollojeni herë pas here pa u hapur furrën, lëreni të piqet derisa të ketë marrë pamje të artë.

Kur të shikoni që është gati nxirreni nga furra dhe është gati për t’i hedhur edhe shurupin e mjaltit.

Shurupi i mjaltit

Këtë hap mund t’a përgatisni edhe gjatë kohës që keku është duke u pjekur.

Në një tenxhere të vogël përzieni sasinë e mjalitit dhe të ujit derisa mjalti të shkrijë pak.

Vendoseni atë në zjarr të ngadaltë derisa shurupi të krijojë bulëza dhe të krijohet një masë kompakte.

Shurupi me mjaltë do të jetë më i trrashë se sherbeti i zakonshëm i ëmbëlsirave.

Pasi t’a keni përfunduar hiqeni nga zjarri dhe lëreni të ftohet pak.

Hidhjani kekut sipër kur të jetë shurupi i vakët dhe mundohuni t’a kulloni atë në të gjithë sipërfaqen e tij.

Më pas mund t’a shërbeni kekun tuaj sipas dëshirës në çdo vakt.Rtk