KJO MUND TË JETË SERIOZE PËR PRESIDENTIN SERB: MAFIOZËT QË BLUAN MISHIN E NJERËZVE TË VRARË, E AKUZOJNË VUÇIQIN PËR KRIM TË RËNDË

Ndonëse Veljko Belivuk, një drejtues famëkeq i mafias serbe nga qarqet e tifozëve-huliganë i njohur më shumë si Velja Nevolja, u arrestua në shkurt, ndaj tij ende nuk është ngritur aktakuzë, kurse prokuroria ka njoftuar se aktakuza do të ngrihet këtë të premte.

Megjithatë, sipas raporteve të mediave serbe, shkruan Index.hr, në Prokurorinë serbe për Krim të Organizuar, Belivuk bëri akuza të pabesueshme kundër vetë Presidentit serb Aleksandar Vuçiq, si dhe kundër ministrit serb të Punëve të Brendshme, Aleksandar Vulin dhe të tjerëve nga kreu i Partisë Progresiste Serbe (SNS) në pushtet.

Siç kanë shkruar mediat tashmë, Belivuk, sipas Rrjetit Serb për Hetimin e Korrupsionit dhe Krimit (KRIK), i ka thënë prokurorit javën e kaluar se Vuçiq dhe bashkëpunëtorët e tij më të ngushtë i kërkuan atij më shumë shërbime: të mos hidhte parulla kundër tij në tribunat e Partizanit, të tilla si “Vuçiqi peder”, të frikësojë ata që organizuan protesta kundër qeverisë, madje edhe të parandalojë incidentet e huliganëve në Paradën e Krenarisë, të cilët Vuçiqit nuk iu përgjigjen, por gjithashtu për të bërë presion ndaj shoferëve të taksive për të anuluar protestat kundër transportit CarGo aplikacion, transmeton Telegrafi.

Velja Nevolja: Vuçiq na kërkoi shërbime

“Vendosa të them gjithçka bukur për marrëdhënien time me Presidentin serb Aleksandar Vuçiq, Ministrin e Policisë, Aleksandar Vulin, vëllain e Vuçiqit, miqtë, kumbarët dhe të gjithë politikanët e tjerë që na kërkuan shërbime, dhe tani ata bëjnë sikur nuk njihemi dhe lajnë duart nga ne ”, i tha Belivuk prokurorit, sipas një transkripti të deklaratës së tij të lëshuar nga KRIK.

Ai tha se e ka kontaktuar Vuçiqin kryesisht përmes udhëheqësit të tifozëve- huliganë, Aleksandar Vidojeviq, i njohur më mirë në Serbi si Aca Roshavi, i cili është mik i djalit të Vuçiqit, por gjithashtu se ai e ka takuar personalisht Vuçiqin disa herë.

Siç shkruan media kroate, në të njëjtën kohë, Velja Nevolja ka hedhur poshtë akuzat kryesore kundër tij, të cilat ka të ngjarë të përbëjnë një padi që po përgatitet ndaj tij: udhëheqje e një organizate kriminale, rrëmbime, të paktën pesë vrasje të rënda, posedim i armëve dhe eksplozivëve dhe tregti e drogës. Ai nuk pranoi t’u përgjigjej pyetjeve të prokurorëve në lidhje me akuzat.

Televizioni rajonal, Newsmax Adria ka marrë në zotërim dëshminë e pretenduar të bashkëpunëtorit kryesor të Belivukut, Marko Miljkoviq Maret, sipas së cilit vetë ministri Vulin zgjodhi shtëpinë famëkeqe në Ritopek, e cila u përdor nga klani kriminal Belivuk-Miljkoviq për të mbajtur njerëz të rrëmbyer dhe torturuar brutalisht dhe likuiduar ato, për të cilën gjithashtu është shkruar tashmë, transmeton Telegrafi.

Joshnin viktimat nga klani tjetër përmes mashtrimit në “shtëpinë e tmerrit”

Në atë “shtëpi të tmerrit”, siç u quajt nga media serbe, të cilën anëtarët e klanit Belivuk e quajtën “thertore” dhe “mishtore” në bisedat e përgjuara nga policia, është gjetur një pajisje industriale për bluarjen e mishit me gjurmë njerëzish të ADN-së, si provë e qëllimit të saj të tmerrshëm – shkatërrimi i trupave të viktimave të rrëmbyera, të torturuara dhe të vrara. Pjesëtarët e Ministrisë së Punëve të Brendshme serbe dhe Prokurorisë për Krimin e Organizuar, gjetën gjurmë të ADN-së të disa viktimave përmes analizave mjeko-ligjore.

Burime të afërta me hetimet zbuluan për gazetën ‘Kurir’ pas arrestimit të Belivuk, se klani i tij torturoi brutalisht viktimat e rrëmbyera në vilat e marra me qira pranë Loznicës, në kufirin me Bosnjë dhe Hercegovinën: ata iu shkulnin gjuhën, u prenin kokën dhe ua shkatërruan trupin me acid. Viktimat ishin kryesisht nga një klan rival dhe shpesh josheshin në shtëpi përmes mashtrimit. Disave madje u thanë se Belivuk ishte i mbyllur në shtëpi dhe të vinin për ta torturuar dhe vrarë.