LANI DHËMBËT PARA OSE PAS KAFESË, ÇFARË THONË DENTISTËT?

Kafeja njollos dhëmbët dhe aciditeti i saj mund të dëmtojë smaltin.

 

Stomatologët thonë se dhëmbët duhet të lahen para se të pini kafe dhe shpjegojnë pse ky është një opsion më i mirë.

“Larja e dhëmbëve para se të pini kafe heq pllakën dhe parandalon grumbullimin e njollave”, tha dentistja Christina Miners. Aciditeti i krijuar nga pirja e kafesë do të dobësojë smaltin e dhëmbëve, i cili i mbron ata nga dëmtimet fizike dhe kimike.

Miners thotë se larja e dhëmbëve pas pirjes së kafesë fërkon vetëm aciditetin në dhëmbët tuaj, gjë që mund të shkaktojë dëme dhe t’i bëjë dhëmbët tuaj më të ndjeshëm.

“Nëse kjo ju ndodh herë pas here, mos u frikësoni. Por, nëse e bëni shpesh, do të konsumoni smaltin e dhëmbëve”, shtoi dentisti Siama Muhammad.

Nëse thjesht nuk mund ta imagjinoni të mos lani dhëmbët pas kafesë së parë, dentistët ju këshillojnë të prisni të paktën 30 minuta përpara se ta bëni këtë.

Ndryshe, mund të përtypni çamçakëz pa sheqer për të stimuluar prodhimin e pështymës, një faktor natyror mbrojtës i zgavrës suaj me gojë, shkruan HuffPost.