MESSI FESTON SOT DITËLINDJEN. JA SA VJET I MBUSH?

 Futbollisti argjentinas i cili luan si sulmues me klubin spanjoll Barcelona në La Liga dhe me kombëtaren argjentinase.

Lionel Messi, ka lindur më 24 qershor të vitit 1987

Që nga mosha 21 vjeç, Messi ka qenë i nominuar për të fituar Topin e Artë dhe FIFA Lojtari Botëror i Vitit. Një vit më vonë, në vitin 2009, ai fitoi çmimin e parë të Topit të Artë si dhe FIFA Lojtari Botëror i Vitit.

Ai vazhdoi dominimin e tij duke fituar edhe pesë Topa të tjerë të Artë në vitet 2010, 2011, 2012, 2015 dhe 2019.

Më poshtë mund të gjeni statistikat e Messit deri tani, në moshën 34 vjeçare.

721 ndeshje me Barcelonë

699 gola

138 ndeshje me Kombëtaren e Argjentinës

317 asistime

10 tituj të La Ligas spanjolle

4 Liga të Kampionëve

6 Kupa të Mbretit

3 Botërorë Klubesh

3 Superkupa të Evropës

8 Superkupa të Spanjës

6 Topa të Artë

6 Këpuca të Arta Evropiane