MOT I NXEHTË, TEMPERATURAT DERI 37 GRADË CELSIUS

Instituti Hidrometeorologjik i Kosovës (IHMK) ka njoftuar se sot moti do të jetë me diell dhe shumë i nxehtë.

Sipas IHMK-së kjo situatë vie si pasojë e masave të nxehta të ajrit të ardhura nga pjesa veriore e Afrikës.

Temperaturat minimale do të lëvizin ndërmjet 16-18 gradë Celsius, ndërsa maksimalet e ditës do të lëvizin ndërmjet 35 dhe 37 gradë Celsius.

“Do të mbajë mot me diell dhe shumë i nxehtë. Kjo situatë meteorologjike vie si pasojë e masave të nxehta të ajrit të ardhura nga pjesa veriore e Afrikës. Indeksi UV do të mbetet shumë i lartë dhe preferohet zbatimi i këshillave të IKSHP, që nga ora 9-17 të mos ekspozohemi rrezeve direkte të diellit. Temperaturat minimale parashihen të lëvizin ndërmjet 16-18 gradë Celsius, ndërsa maksimalet e ditës parashihen të lëvizin ndërmjet 35-37 gradë Celsius. Do të fryjë erë e lehtë deri mesatare nga drejtimi i jugperëndimit”, thuhet në njoftimin e IHMK-së. /KP