NGA JAVA E ARDHSHME NDRYSHON MOTI, RIKTHEHEN RESHJET E SHIUT

Në fundjavë pritet të ketë mot kryesisht me diell, e orëve të mëngjesit ftohtë e me ngrica dhe mjegull në ultësira. E nga java e ardhshme pritet mot i ndryshueshëm me mundësi edhe për reshje shiu.

 

Dy ditëve të fundit të tetorit mbetet mot i qëndrueshëm, me kthjellime e diell, por me mëngjese të ftohta e me ngricë, e në ultësira me kushte për mjegull.

Ditën e hënë vransirat shtohen, e më vonë në mbrëmje me mundësi edhe për reshje lokale shiu, që vazhdojnë edhe mëngjesin e së martës. E pasditen e së martës do të mbajë mot më i butë e me kthjellime. Ditën e mërkurë sërish pritet shtim i vransirave, e në pjesën e dytë të javës me mundësi edhe për të reshura shiu.

Indeksi i cilësisë së ajrit do të jetë në vlera mesatare dhe të pranueshme, e gjatë periudhave të qetësisë do të kaloj edhe në vlera të dobëta.

30.10 – Kryesisht me diell.  Në mëngjes ftohtë, e në vise të ulëta me kushte për mjegull apo mjegullinë.

31.10 – Pas mëngjesit të ftohtë, me mjegull përgjatë ultësirave, ditën kryesisht me diell.

1.11 – Në mëngjes ftohtë, me mjegull përgjatë ultësirave.  Paradite kryesisht me diell, e gjatë ditës vransirat do të shtohen, e në mbrëmje më vonë me mundësi edhe për reshje lokale shiu.

2.11 – Në mëngjes vranët dhe me shi.  Pasdite më butë e me erë, vransirat shpërndahen e priten edhe kthjellime.

3.11 – Kryesisht me vransira, e vonë në mbrëmje priten reshje lokale shiu.

Temperaturat minimale luhaten ndërmjet -2C e 0C, e të martën shënojnë rritje deri në 5C, ndërsa maksimalet luhaten ndërmjet 14C e 16C, me një rritje ditën e martë deri në 18C.

Era do të fryjë e lehtë dhe mesatare kryesisht nga jugu e juglindja 2-8m/s, të martën me hove edhe deri në 16m/s.

Shtypja atmosferike gradualisht në rënie, edhe nën vlera normale ditën e martë.