PARASHIKIMI I MOTIT

Instituti Hidrometeorologjik i Kosovës parashikon se gjatë ditës së martë do të mbizotërojë mot me vranësira, riga shiu dhe shkarkime rrufesh.

Nuk përjashtohen mundësitë që në territore të vogla rigat e shiut të shoqërohen me breshër.

Temperaturat minimale do të lëvizin ndërmjet 17-18 gradë celsius, ndërsa maksimalet e ditës parashihen të lëvizin ndërmjet 27-28 gradë celsius.

Do të fryjë erë kryesisht nga verilindja e lehtë dhe lokalisht e fortë.

Kushtet agrometeorologjike paraqiten relativisht të mira përjashtuar fushatën e korrje shirjes, sepse këto reshje e kanë ndalur ketë proces i cili mund të vazhdojë sërish prej ë mërkurës ku parashihen rreze dielli./KP