PARASHIKIMI I MOTIT, TEMPERATURAT DERI 36 GRADË CELSIUS

Gjatë dy ditëve të ardhshme vendi ynë do të vazhdojë të mbetet nën ndikimin e masave të ajrit me presion të rritur atmosferik.

Në këto kushte do të mbajë mot kryesisht me diell dhe stabil. Në fushat termike do të ketë rritje graduale, duke bërë që merkuri në termometër të arrijë vlera rreth 35-36 gradë Celsius, derisa minimalet mbeten pothuajse të ngjashme me vlerat e ditëve të fundit.

Indeksi UV do të shënojë vlera të rritura që nënkupton rrezik për një shtresë të popullatës me sëmundje kronike dhe të moshuar. IKSHP këshillon qe nga ora 9-17 të evitohet kontakti me rrezet e diellit. Do të fryjë erë e lehtë kryesisht nga drejtimi i verilindjes, njofton Instituti Hidrometeorologjik i Kosovës./KP