PSE KEMI DHIMBJE KOKE TË SHPESHTA DHE ZHURMË NË VESHË

Trupi i njeriut është një kryevepër magjepsëse e një gjeniu të shkëlqyeshëm.

Ai na paralajmëron në shenjat e para të telasheve dhe nëse jemi gati të ndalemi dhe të dëgjojmë, mund të dëgjojmë kur është koha për të bërë diçka.

Edhe pse trupi është elastik dhe mund të përballojë shumë, ai nuk duhet të shtyhet në kufijtë e tij. Askush nuk sëmuret kronikisht brenda natës dhe këto shenja jo aq të dukshme tregojnë se trupi mund të jetë nën stres kronik:

1. Zbrazja e pahijshme e zorrëve

Edhe pse tretja e pahijshme mund të lidhet me intolerancën ndaj ushqimit, ka të ngjarë të shkaktohet nga stresi. Kur jeni nën stres, kjo mund të çojë në një gamë të tërë të problemeve inflamatore të zorrëve. Kërkimet kanë treguar se ajo që ndodh në trurin tuaj mund të ndikojë drejtpërdrejt në zorrën tuaj.

2. Probleme të lëkurës

Gjithçka që ndodh në trup reflektohet në lëkurë dhe stresi kronik mund t’i bëjë shumë dëm lëkurës. Kortizoli, një hormon stresi, rrit prodhimin e dhjamit i cili mund të çojë në një sërë sëmundjesh inflamatore të lëkurës si ekzema, aknet ose sëmundjet autoimune si psoriaza.

3. Pagjumësia e papritur

Stresi i vazhdueshëm çon në nivele kronike të larta të kortizolit. Dhe kur kortizoli është i lartë, melatonina është e ulët. Ne e dimë që kortizoli dhe melatonina ndikojnë në zgjimin dhe gjumin, dhe kur kortizoli është akoma i lartë në mbrëmje, pa dyshim që do të keni probleme me gjumin.

4. Dhimbje koke të shpeshta

Hulumtimet kanë zbuluar se stresi është një shkaktar i drejtpërdrejtë për shumë njerëz që luftojnë me migrenën. Stresi gjithashtu mund të kontribuojë në shtrëngimin e nofullës ose kërcëllimin e dhëmbëve gjatë gjumit – i cili ndikon në shfaqjen e dhimbjeve të kokës ditën tjetër.

5. Zhurma në veshë

Zhurma e vazhdueshme në vesh, me kalimin e kohës mund të çojë në sulme të pakëndshme marramendje. Studimet sugjerojnë që stresi kronik mund të shoqërohet me simptoma të tringëllimës në veshët. Megjithëse shkencëtarët ende nuk e dinë ndikimin e saktë të vërtetë të stresit në tringëllimë në veshët, menaxhimi i niveleve të stresit është sugjeruar si një mënyrë për të përmirësuar simptomat.

6. Cikli i parregullt menstrual

Hipotalamusi i trurit është përgjegjës për lëshimin e kimikateve që sinjalizojnë hipofizën për t’i thënë vezores që të lëshojë estrogjenin dhe progesteronin për të filluar menstruacionet. Sidoqoftë, nivelet e larta të kortizolit mund ta nxjerrin këtë sistem të ndjeshëm nga ekuilibri duke çuar në periudha të vonuara, të lehta apo edhe të humbura.

7. Libido e ulët

Nivelet e larta të stresit mund të ulin hormonet seksuale dhe të ndikojnë në instinkt. Mund të jetë gjithashtu e vështirë të jesh në disponimin e duhur kur mendimet e tua janë diku tjetër.

8. Sëmundje më e shpeshtë

Stresi kronik zvogëlon funksionin imunitar. Nëse jeni vazhdimisht nën stres, sistemi juaj imunitar nuk do të jetë gati të luftojë viruset dhe bakteret, duke ju bërë më të predispozuar ndaj çdo sëmundjeje që ju pengon.

Nëse keni ndonjë nga këto simptoma, kuptojeni atë si një thirrje nga trupi juaj për të ngadalësuar, për të ngrënë si duhet dhe për të ushqyer zakone të shëndetshme./KP