SI TË HIQNI NJOLLAT E DEODORANTIT?

Njollat e deodorantit mbeten shpesh në rroba, veçanërisht nëse përdorni ato kundër djersës.

 

Njollat mbeten kur vendosim deodorant me nxitim dhe vishemi menjëherë. Për fat të mirë, njolla të tilla të bardha të freskëta hiqen lehtësisht me ndihmën e pak detergjentit për larjen e enëve, thonë ekspertët nga Kolegji i Shkencave të Familjes dhe Konsumatorit në Universitetin e Xhorxhias në Shtetet e Bashkuara.

Procedura është si më poshtë:

Lagni një peshqir të vogël në ujë të ftohtë dhe shtrydhni. Hidhni disa pika detergjent, por mos e teproni që të mos keni njolla detergjenti më vonë. Fërkojeni butësisht njollën për të krijuar shkumë.

Fërkojeni butësisht derisa njolla e deodorantit të zhduket. Më pas shpëlajeni peshqirin dhe fshijini rrobat me të për të hequr mbetjet e detergjentit. Nëse dëshironi ta vishni atë pjesë menjëherë, përmbahuni nga tharja e pjesës së lagur me tharëse flokësh. Asnjëherë mos e trajtoni një copë veshje të njollosur me deodorant me ajër të nxehtë ose me hekur. Kombinimi i mbetjeve kimike dhe nxehtësisë mund të shkatërrojë pëlhurën.

Heqja e njollave të vjetra të deodorantit

Antiperspirantët mund të grumbullohen në rroba, veçanërisht nëse larja e rregullt nuk i heq të gjitha grimcat e ngjitura në pëlhurë. Detergjenti për larjen e enëve ndihmon edhe këtu, por procedura është disi e ndryshme.

Detergjenti aplikohet direkt në njollën e thatë dhe fërkohet butësisht me një furçë dhëmbësh të vjetër përpara se të lahet. Mund t’ju duhet ta përsërisni këtë proces disa herë përpara se njolla kokëfortë të zhduket.

Në treg ka mjete speciale për heqjen e njollave, por përpara përdorimit, sigurohuni që të kontrolloni nëse mund ta trajtoni pëlhurën me të në mënyrë që të mos e shkatërroni atë. Nëse etiketa në rroba thotë se vetëm pastrimi kimik është i mundur, atëherë harroni pastrimin me mjete të blera.

Gjithashtu, nëse veshja mund t’i rezistojë blerjes së heqësit të njollave, sigurohuni që të ndiqni udhëzimet dhe mos e mbani mbi njollë për më shumë se sa është thënë. Në fund lajini rrobat me ujë të ngrohtë.

Gabimet më të shpeshta kur aplikoni deodorant

Mjeku britanik Dawn Harper paralajmëroi për gabimet më të zakonshme që njerëzit bëjnë kur aplikojnë deodorant që rezultojnë në ulje të efektivitetit në mbrojtjen kundër formimit të aromave të pakëndshme.

Aplikojeni menjëherë pas dushit ose zgjimit

Aplikimi menjëherë pas dushit është një gabim i një numri shumë të madh njerëzish, sepse është disi e logjikshme që të gjithë ne të vendosim deodorant pas dushit, por në fakt nuk ka asnjë logjikë në këtë. Përkatësisht, lëkura e lagur pothuajse nuk thith asgjë, veçanërisht deodorantin, kështu që pjesa më e madhe përfundon në rroba.

Gjithashtu, Harper këshillon të aplikoni deodorant në mbrëmje, jo në mëngjes menjëherë pas zgjimit, pasi kjo ka një efekt më të qëndrueshëm.

Vishuni menjëherë pas aplikimit

Harper vëren se duhet të prisni që deodoranti të thahet në lëkurë pas aplikimit dhe vetëm atëherë të filloni të visheni. Gjithashtu, nuk duhet ta përdorni çdo ditë. Në fakt, Harper pohon se mjafton ta vendosni një ose dy herë në javë, transmeton Independent.