SI TË ZGJIDHNI KREMIN E DUHUR PËR DIELLIN?

Përveç opsioneve për mbrojtje nga dielli, shumë pyesin se si të zgjedhin produktin që na mbron më së miri nga djegiet nga dielli.

Hapi i parë është patjetër të kontrolloni faktorin e mbrojtjes nga dielli, përkatësisht SPF.

Shumica e ekspertëve do të rekomandojnë një SPF prej 30 ose më shumë nëse kaloni shumë kohë të ekspozuar ndaj rrezeve të diellit. Sidoqoftë, një SPF më i lartë nuk do të thotë domosdo mbrojtje më e mirë.

Duhet ta dini që shumica e kremrave kundër diellit janë formuluar për të bllokuar dy lloje të rrezatimit të dëmshëm UV, të dyja këto mund të shkaktojnë kancer të lëkurës.

Është gjithashtu e rëndësishme të dini se rrezet UVA depërtojnë më thellë dhe shkaktojnë rrudha, njolla të errëta dhe plakje të parakohshme, ndërsa rrezet UVB shkaktojnë djegie dhe rrezitje.

Sipas Fondacionit të lëkurës së kancerit, kremi kundër diellit SPF 15 është zgjidhja më e mirë për kryerjen e detyrave dhe aktiviteteve normale ditore, të tilla si shëtitja e qenit. Por nëse planifikoni të merreni me ndonjë aktivitet në natyrë, të tilla si shëtitje në këmbë ose not, sigurohuni që të zgjidhni SPF 30.

Dhe sigurohuni që të jetë gjithmonë një krem dielli me spektër të gjerë. Kremrat mbrojtës me spektër të gjerë mbrojnë nga rrezet UVA dhe UVB.

Në fakt, për të përdorur siç duhet spërkatjet me krem dielli, duhet të spërkatni çdo zonë, këmbët, këmbët, shpinën, krahët dhe shpatullat, për rreth gjashtë sekonda, siç rekomandohet nga ekspertët nga Shkolla Mjekësore e Harvardit.

Në vend të spërkatjeve, zgjidhni locione të trasha dhe vendosini 15 minuta para se të dilni jashtë, në mënyrë që lëkura t’i thithë mirë.

Pavarësisht se çfarë SPF përdorni, duhet të vendosni krem kundër diellit çdo dy orë nëse kaloni më shumë kohë jashtë.

Nëse sapo jeni larë në një pishinë ose det, vendosni menjëherë një shtresë të re kremi, pasi edhe kremrat nuk janë plotësisht të papërshkueshëm nga uji./KP