SPEKTAKËL NË NEWCASTLE: GJASHTË GOLA DHE NJË FITORE PËR WEST HAM

Futbollistët e West Ham mposhtën Newcastle në udhëtim 4:2 në një duel jashtëzakonisht emocionues në xhiron e parë të Premier Ligës.

Hammers pësuan dy herë në St. James Park, por në fund ata arritën të regjistrojnë një triumf hyrës në një ndeshje që lehtë mund të kishte sjellë më shumë se gjashtë gola të parë.

Calum Wilson kaloi vendësit në epërsi në minutën e pestë, pas një harkimi të Alan Saint-Maximin.

Avantazhi i parë i skuadrës vendase zgjati deri në minutën 18, kur Aaron Creswell përfitoi nga pasimi i Pablo Fornals dhe barazoi.

Sidoqoftë, Newcastle arriti të trondiste rrjetën e mysafirëve nga Londra përsëri në pjesën e parë përmes Jacob Murphy në minutën e 40 -të.

Dukej se skuadra e Steve Bruce mund të festonte para tifozëve të tyre, megjithatë, pasuan 15 minuta të furishme të ekipit të David Moyes.

Së pari, Said Benrama barazoi rezultatin në minutën e 53 -të, pastaj Tomas Soucek solli një kthesë në minutën e 63 -të, në një zbritje nga penalltia e humbur e Michael Antonio, dhe në fund Antonio gjithashtu hyri në listën e gola shënuesve.

Në minutën e 66-të, ai kurorëzoi asistimin e mirë të Benramas dhe vendosi rezultatin përfundimtar me një goditje të fortë.

Ishte goli i 47 -të për sulmuesin e Hammer në Premier Ligë, i cili u barazua me mbajtësin e rekordeve të klubit Paolo di Cania.

West Ham mirëpret Leicester në xhiron e dytë, ndërsa Newcastle pret Aston Villa./KP