USHQIMET DHE PIJET QË KUROJNË KAPSLLËKUN

Lodhja, etja, dhimbja e kokës, të përzierat, marramendja, drithërima, mungesa e fokusit, dhimbjet e muskujve, pagjumësia dhe çrregullimet e humorit janë të gjitha simptoma të pakëndshme të një kapsllëku.

Si rregull i përgjithshëm, nëse pini shumë alkool dhe ende trazoni, ka shumë mundësi që të zgjoheni me një kapsllëk. Pavarësisht se sa i fortë është, të gjithë duan ta heqin qafe dhe disa ushqime dhe pije mund të ndihmojnë.

Dardha

Sipas studiuesve të punësuar në CISRO, organizata e kërkimit shkencor të qeverisë australiane, dardhat janë një kurë kundër kapsllëkut. Kapsllëku në mëngjes zvogëlohet me ndërmjet 16 dhe 21% nëse lëngu i dardhës pihet para një natë.

Ujë

Alkooli dehidron trupin, prandaj kjo nuk është për t’u habitur. Pirja e shumë ujit në një çast mund të lehtësojë dhimbjen e kokës.

Domate

Domatet janë të pasura me vitaminë C, por edhe glutathione, një substancë që prodhon vetë trupi për të hequr qafe toksinat. Ju mund të hani domate të freskëta ose të bëni një lëng të shëndetshëm.

Spinaq

Spinaqi përmban gjithçka që ju nevojitet me të vërtetë – acid folik, squfur dhe vitaminë C – të gjithë elementët ushqyes që shërojnë një kapsllëk.

Lëng frutash

Lëngu i frutave do t’ju ofrojë sheqerna natyralë dhe do të zëvendësojë disa elektrolite që keni humbur dhe do t’ju japë një dozë të rëndë të vitaminave. Lëngu i mollës ose boronicës është një zgjedhje më e mirë se lëngu i portokallit për shkak të nivelit të tij të ulët të aciditetit.

Ton i konservuar

Ndoshta një zgjedhje pak e çuditshme, por ushqimet e pasura me minerale, ashtu si toni i konservuar, do të zëvendësojnë lëndët ushqyese të konsumuara në trup, mungesa e të cilave shkakton një kapsllëk.

Banane

Sa më shumë alkool të pini, aq më i dehidratuar është trupi juaj, dhe sa më e lartë të jetë shkalla e dehidrimit, aq më shumë kalium humbet trupi juaj. Mungesa e kaliumit shkakton një ndjenjë të lodhjes, dhe simptoma të tilla si ngërçet, të vjella dhe të përziera mund të ndodhin gjithashtu. Prandaj hidhni banane dhe shkurtojeni mundimin tuaj.

Oriz kafe

Orizi kafe është një tjetër burim i shkëlqyeshëm i karbohidrateve dhe është veçanërisht i pasur me vitamina B dhe proteina.

Çaj kamomili

Nëse dëshironi të qetësoni fryrjen, ngërçet dhe të përzierat, zgjasni këtë çaj. Shtoni pak mjaltë në filxhan, i cili është një sheqer natyral dhe gjithashtu ndihmon në kapsllëk.

Karota

Të gjitha perimet rrënjësore me ngjyra të ndezura janë të pasura me vitamina detoksifikuese dhe minerale, si dhe sheqerna natyralë.

Piper i kuq i bluar

Speci i kuq i bluar dhe i nxehtë është në të vërtetë një analgjetik natyral, kështu që kjo erëz mund të bëhet një aleat mjaft i mirë për ju në luftën kundër kapsllëkut, më saktësisht dhimbjeve të kokës. Ushqimet pikante fillojnë metabolizmin, dhe kështu procesin natyror të detoksifikimit të trupit.

Vezët

Marrja e tepërt e alkoolit e çon trupin të prodhojë substancën toksike acetaldehid e cila shkakton simptoma të kapsllëkut. Trupi reagon ndaj kësaj duke prodhuar një përbërje antikimike të quajtur glutathione, prodhimi i të cilit është megjithatë i kufizuar. Sidoqoftë, vezët janë plot me cisteinë, e cila do të ndihmojë trupin të pastrojë toksinat e mbetura./KP