USHQIMET PIKANTE MUND T’JU NDIHMOJNË TË DIGJNI MBI 100 KALORI NË DITË

Nëse dëshironi të humbni peshë, duhet të kontrolloni se çfarë po hani saktësisht.

Një studim i botuar në revistën Obesity Open Access sugjeron që ushqimet pikante së shpejti mund të zëvendësojnë vrapimet e përditshme.

Në studim u përfshinë 40 burra dhe gra, njëri prej të cilëve mori një kapsulë me dy miligramë kapsaicinoide, një erëz që gjendet tek speci djegës dhe tjetri një placebo.

Kur pinë pilulën, ekipi hulumtues do të mati shkallën e metabolizmit çdo orë për tre orë. Të dhënat treguan se ata që morën kapsulën kapsaicinoid dogjën 116 kalori më shumë në ditë sesa njerëzit që morën placebo.

Studiuesit thonë se kjo është pasojë e “efektit termogjenik të kapsaicinoideve”. Me fjalë të tjera, trupi juaj gjeneron nxehtësi ndërsa tret ushqime pikante që djegin më shumë kalori.

Ky nuk është studimi i parë që studion lidhjen midis humbjes së peshës dhe ushqimeve pikante. Në një studim të kryer në Universitetin Purdue që zgjati gjashtë javë, piperi i kajenës rriti temperaturën e trupit të pjesëmarrësve, gjë që çoi përfundimisht në humbjen e më shumë kalorive, shkruan The Healthy./KP