VAJI I ARGANIT: PËRFITIMET E TIJ UNIKE PËR FLOKËT, LËKURËN DHE THONJTË

Vaji i arganit është një përbërës i rëndësishëm bukurie për shkak të përmbajtjes së lartë të acideve yndyrore që reduktojnë inflamacionin dhe irritimin e lëkurës.

 

Forcimi natyral i flokëve

Mjaftojnë disa pika për të trajtuar flokët e thatë e të dëmtuar, pasi acidet yndyrore që ai përmban “kyçin” lagështinë në gjëndrën e flokëve. Në të njëjtën kohë, hidraton flokët e thatë, duke i dhënë një shkëlqim të jashtëzakonshëm. Acidet yndyrore reduktojnë inflamacionin e shkaktuar nga thatësia në lëkurën e kokës. Gjithashtu lufton rënien e flokëve.

Maskë për flokët

Nëse skalpi juaj është i thatë, provoni një maskë flokësh me vaj argani. Është i pasur me antioksidantë dhe vitamina A, C dhe E, të cilat do të kujdesen për lëkurën tuaj. Maska do të ushqejë dhe hidratojë thellë flokët, duke i bërë të lëmuar.

Përmirësoni zbutësin e flokëve

Nëse flokët tuaj janë të thatë, të brishtë ose të ngatërruar, provoni të shtoni disa pika vaj argani në zbutësin që përdorni. Acidet yndyrore që përmban do t’i japin një teksturë të bukur flokëve tuaj, ndërsa vitaminat do t’i bëjnë ato më të shëndetshme, duke ushqyer flokët.

Trupi

Është i përshtatshëm për të gjitha llojet e lëkurës. Ushqen, hidraton, ristrukturon dhe parandalon plakjen e parakohshme. Aplikojeni si krem ​​nate në fytyrë, qafë dhe gjoks.

Thonjtë

Kombinoni vajin e arganit me lëng limoni dhe aplikojeni në thonjtë e dëmtuar dhe të thyer. Do t’i rindërtojë dhe do t’i forcojë.